BeIN Sport sprzeciwia się sprzedaży Newcastle United

Premier League i jego 20 klubów dostały list od redaktora beIN Sports zachęcający ich do próby zablokowania sprzedaży Newcastle United właścicielowi z Arabii Saudyjskiej.

Zakup, aż 80% udziałów klubu z Newcastle, planuje członek rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej. Mohammed Bin Salman ma przejąć klub z rąk Mike’a Ashley’a za około 300 milionów funtów, co zaczyna nie podobać się  rywalom ,,Srok”. Ludzie związani z ligą angielską widzą niebezpieczeństwo w tym przedsięwzięciu z uwagi na potężny budżet rodziny królewskiej, który opiewa na mniej więcej 320 miliardów funtów.

Bein
Mohammed bin Salman

W liście, dziennikarz jednak skarży się na poprzednie doświadczenia Premier League z Arabskimi właścicielami, a dokładniej tym, że z tak grubym portfelem nie trzymają się ustalonych zasad i często działają nielegalnie.

Sprzeciw ze środowiska beIN Sports nie jest niczym zaskakującym, z uwagi na to, że siedziba redakcji znajduje się w Katarze, który ma udział w politycznym sporze z między innymi Arabią Saudyjską.

,,Niebezpieczeństwo, które jest spowodowane pozwoleniem na zdobycie kontroli lub większości akcji klubu( nabytego bezpośrednio, czy bezpośrednio) w Premier League przez faktyczny rząd Arabii Saudyjskiej nie może być ignorowany, z uwagi na jego nielegalne poczynania w przeszłości, jak i te które są kontynuowane teraz oraz ich bezpośredni wpływ na ekonomiczne interesy Premier League tzn. na członków klubu, partnerów transmisyjnych czy, w ogóle na futbol. Jako długo trwali partnerzy i wielcy inwestorzy w Premier League nawołujemy was do ostrożnego zastanowienia się nad wszystkimi możliwymi implikacjami.”

Pisze w liście dziennikarz beIN Sports

Rząd Wielkiej Brytanii nie jest zainteresowany blokowaniem przejęcia klubu z Newcastle

Sekretarz do spraw kultury Oliver Dowden wskazuje na pozostawienia  decyzji w rękach Premier League, czy książe Saudyjski dostanie pozwolenie na zakup większości aukcyjnej.

,,Jak już wiecie sprawą tego, czy ta osoba nie ma nic związanego z korupcją i innymi tego typu rzeczami zajmuje się już sama Premier League, a ja sam nie chce przedwcześnie oceniać sytuacji.”

spytany o przejęcie klubu Dowden
Bein
Fot. Thetimes

Sytuacja z pandemią stworzyło już wiele problemów w świecie piłki, jedną z nich jest sprawa finansów. Przejęcie kontraktów sztabu i zespołu z Newcastle, a także włączenie kolejnego wielkiego gracza do tych rozgrywek mogłoby oznaczać powiew świeżości i oczywiście wielkie pieniądze dla F.A., więc najprawdopodobniej przejęcie klubu przez Pana Bin Salmana to kwestia czasu.