Limit wiekowy na Igrzyska Olimpijskie podniesiony do 24 lat

Z uwagi na przeniesienie Igrzysk Olimpijskich w Tokio na 2021 rok, FIFA zdecydowała się na podniesienie limitu wiekowego do 24 lat w piłkarskim turnieju olimpijskim.

Piłka nożna ma naprawdę spore tradycje w programie współczesnych igrzysk olimpijskich – turnieje futbolowe nie odbyły się jedynie w 1896 oraz 1932 roku. Do lat 80. XX wieku mogli w nich uczestniczyć jednak wyłącznie amatorzy. Przepis ten zmieniał się stopniowo przez lata, aż w 1992 roku w końcu przybrał swój współczesny wymiar – drużyna składa się z piłkarzy poniżej 23. roku życia oraz maksymalnie trzech zawodników powyżej tej granicy wiekowej.

24 lat

W wyniku przeniesienia tegorocznych Igrzysk na następny rok, FIFA podjęła kroki, by piłkarze przygotowujący się do turnieju, który nieraz służył jako trampolina do poważnej piłki dla utalentowanych młodych graczy (tam ,,wybili się” m.in. Samuel Eto’o, Angel di Maria czy Gabriel Jesus) oraz ich reprezentacje nie zostały w żaden większy sposób pokrzywdzone. W tym celu podniesiono limit wiekowy z 23 do 24 lat. Dzięki temu, tak samo jak w przypadku turnieju rozgrywanego w 2020 roku, w rozgrywkach będą mogli wziąć udział wszyscy piłkarze urodzeni po 1 stycznia 1997 roku włącznie z tym dniem. Co oczywiste lekką korektę otrzymał też limit zawodników powyżej 23. roku życia – próg został podniesiony o rok w górę.

Nie jest to jedyna impreza, wobec której FIFA musiała wprowadzić podobne korekty. Te same zmiany otrzymały przełożone na następny rok Mistrzostwa Świata U-20 kobiet w Panamie i Kostaryce oraz Mistrzostwa Świata U-17 kobiet w Indiach. Do turnieju olimpijskiego poza gospodarzami z Japonii i obrońcami tytułu Brazylijczykami dostały się ekipy z Argentyny, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Nowej Zelandii, Egiptu, Wybrzeża Kości Słoniowej, RPA, Australii, Korei Południowej oraz Arabii Saudyjskiej. Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021 roku, a turniej piłkarski rozpocznie się tradycyjnie w dniu otwarcia imprezy.

24 lat

Foto. materiały prasowe FIFA