Puskás Aréna (Węgry) gospodarzem finału Ligi Europy w 2022 roku!

Węgierska Puskás Aréna to stadion młody, bo został oddany do użytku w 2019 roku, choć wcześniej istniał tam od 1953 roku stadion im. Ferenca Puskása

Po raz pierwszy finał rozgrywek Europejskich zawita na teren Węgier. To szczególnie dobra informacja dla polskich kibiców, bo choć finał nie odbędzie się w naszym kraju to do Budapesztu mamy stosunkowo blisko, więc można się wybrać na piłkarski spektakl do naszych przyjaciół z Węgier. Na nowo wybudowanym stadionie Puskás Aréna, który powstał w miejscu również nazwanego na cześć legendy Realu Madryt stadionie finał będzie w stanie obejrzeć aż 68 tysięcy widzów. Wcześniej wspomniana arena była przygotowana również do prowadzenia zmagań lekkoatletycznych, lecz po ostatnich zmianach jest ona w stanie przyjąć tylko wydarzenia związane z piłką nożną, przynajmniej jeśli chodzi o część sportową.

Miejsce to jest bogate w historię, gdyż przed wyburzeniem starego Népstadion było świadkiem takich wydarzeń jak zwycięstwo 7-1 nad Anglikami w 1954 roku oraz występów takich artystów jak Michael Jackson, Queen, U2, George Michael oraz The Rolling Stones. Inauguracja areny miała miejsce 15 listopada w meczu towarzyskim z Urugwajem. Gospodarze ulegli dwukrotnym mistrzom świata 1-2. Warto zaznaczyć, że nowa arena powstała zupełnie od zera, jednak wciąż ma wiele elementów konstrukcyjnych nawiązujących do swojego poprzednika, co jest jego dobrym upamiętnieniem.

Dodatkowo UEFA zaprezentowała areny zmagań o Superpuchar Europy w latach 2022-2023. W 2022 zwycięzcy największych Europejskich rozgrywek spotkają się na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach, a w 2023 na Kazan-Arenie w Kazaniu. Oprócz tego wiemy także, że zmagania kobiet w ramach Ligi Mistrzów zostaną rozegrane na stadionach w Turynie i Eindhoven. Puskás Aréna z kolei przyjmie piłkarzy również podczas Mistrzostw Europy w 2021 roku (przeniesione z 2020 na skutek pandemii koronawirusa), bo na stadionie odbędą się 3 spotkania fazy grupowej oraz jeden z meczy 1/8 finału.

Puskás Aréna

Foto. Facebook