Włoski związek planuje masowe testy przed powrotem do treningów

Prezydent federacji planuje poddać wszystkich piłkarzy testom pod koniec kwietnia, co ma pozwolić na powrót do treningów w maju.

Serie a zawiesiło rozgrywki 9 marca, a Włochy były jednym z pierwszych centrów epidemii SARS-CoV-2 w Europie z prawie 20 tysiącami zgonów oraz ponad 150 tysiącami potwierdzonych przypadków. Nie podano żadnej dokładnej daty ewentualnego powrotu, lecz Gabriele Gravina powiedział, że ligi powrócą kiedy zostanie zagwarantowane maksymalne bezpieczeństwo dla zdrowia piłkarzy oraz sztabów szkoleniowych. W tym celu włoski związek planuje wykonać testy na obecność wirusa.

planuje

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z ministrem Spadaforą oraz Ministerstwem zdrowia. Federacja ma zaplanowane ważne zebranie naukowo-techniczne na 15 kwietnia na które zaproszeni są profesjonaliści i eksperci w tej dziedzinie. Nakreślimy procedury, a następnie przekażemy je ligom, których zadaniem będzie upewnienie się, że piłkarze będą je bezwarunkowo przestrzegać.

Gabriele Gravina dla SKY

Wdrażanie procedur określonych na zebraniu ma rozpocząć się pod koniec kwietnia razem z testami na wszystkich członkach zespołów, które miejmy nadzieję okażą się negatywne. Walka z koronawirusem w kraju nabrała na sile już dawno i teraz powoli życie wraca do normy, chociaż nie można powiedzieć, że wojna została wygrana. To dopiero początek mozolnej odbudowy i odrabiania wielkich strat, a kraj jest na samym początku swojej ciężkiej drogi.

Powrót rozgrywek ligowych byłby jednym ze znaków powolnego ustępowania epidemii, która każdemu z nas sparaliżowała życie i drastycznie zmieniła plany. Prezesa Gravina zwraca szczególną uwagę na rolę futbolu dla społeczeństwa. Po każdym trzęsieniu ziemi czy innych katastrofach żywiołowych futbol zawsze był symbolem nadziei dla Włochów.

Foto. Sky Sports